Една жена почина, 18 хоспитализирани на ковид одделот во кавадаречката болница
27-10-2020 РЕГИОН

Жена на возраст од 65 години од Кавадарци која била хоспитализирана во ковид одделението, на пат кон Скопје, ја загубила борбата со корона вирусот. Таа покрај вирусот имала и сериозни коморбидитети, информираа денеска од кавадаречката болница.

 

„Во моментов хоспитализирани се вкупно 18 пациенти со средно тешка клиничка слика и засега сите се стабилни“ рече директорот на болницата, д-р Диме Коцев.

 

Тој повторно апелираше до граѓаните да бидат одговорни и да покажат зрело однесување,  во овој период кога здравствените работници водат битка за да го зачуваат животот на секој пациент. Вели, најважно е да се почитуваат превентивните мерки, да нема групирања, да се носат маски и да се мијат рацете.

 

А.ДShare

Додади коментар